01.12.2014  –  Zazimování rybiček v jezírku

Blíží se zima a první přízemní mrazíky již uhodily. Jak na správné zazimování rybiček v jezírku?

Zima se neúprosně blíží a už teď na začátku října dorazily i k nám první přízemní mrazíky. Je nejvyšší čas připravit jezírko na zimní spánek. Jak ale postupovat, aby zazimování rybiček v jezírku dopadlo v pořádku a přes zimu nedošlo k žádnému úhynu ? Máme pro Vás několik rad a typů.

Ať máme jezírko velké či malé, je nutné jej vždy před zimou zbavit organických nečistot, které by se přes zimu ve vodě rozkládaly, ubíraly by kyslík ve vodním sloupci a nádrž otravovaly hnilobnými plyny.

Proto nikdy nezapomínáme na odstranění napadaného listí , velkých trsů řas a bláta a kalů na dně jezírka. Pomoci nám může třeba jezírkový vysavač, ale i ruce, síťka nebo hrábě dovedou svou práci.

Pokud máme objem jezírka větší než 10m3, používáme v zimě na rozmrazování vody v jezírku speciální čerpadla - např. Ice Free 20, nebo použijeme vzduchování do jezírka. Vždy však dbáme na to, aby vzduchovací kameny či samotné čerpadlo nevířilo vodu u dna jezírka, kde rybičky (alespoň většina druhů) zimují.

Při použití v takto objemných nádržích nemusíme mít obavu, že vodu cirkulací vychladíme a promícháme (a prokážeme tím tak rybkám spíše medvědí službu) a zazimování rybiček v jezírku dopadne dobře a bez úhynu.

U malých jezírek do objemů 10m3 zvažujeme, zda by nebylo lépe použít topítko do jezírka - například model s termostatem Ice Free 330. Topná tělíska na rozdíl od vzduchování nebo modelu Ice free 20 vodu nevíří, ale přímo jí ohřívají. Nedojde tak k vychlazení vody v jezírku, pod kterou ryby obtížně zimují, a jejich bezpečné přezimování je tak mnohem pravděpodobnější
Topná tělesa do jezírka volíme taktéž, pokud je v jezírku příliš malá hloubka - max 1 metr. I zde jsou obvykle  topítka užitečnější, než vodu vířící zařízení - čerpadla nebo vzduchování.

Samozřejmostí  pro správné a bezpečné zazimování rybiček v jezírku je jejich dobrá kondice - proto už na konci léta začínám přikrmovat kvalitním krmivem. Důležitý je i dobrý celkový zdravotní stav ryb. Pokud si u některé ryby nejsme jisti, raději ji přemístíme do karanténní nádrže, nebo přezimujeme ve vytápěné nádrži, třeba ve sklepě nebo garáži.

Jiná situace je u nekaprovitých druhů ryb - například v zahradních jezírkách čím dál více oblíbených jeseterů. Jeseter narozdíl od Koi kapra snáší výrazně lépe chladnou vodu i pod teplotu 1 stupeň a dokonce i přijímají přes zimu potravu. Nezapomínáme tedy krmit ty druhy ryb, které jsou aktivní i přes zimu - zazimování rybiček v jezírku se tedy liší jezírko od jezírka a je třeba si najít pro Vaši nádrž ten ideální způsob.